Je tehtanje pred in po podoju res potrebno?

Dojenčkova teža je eden od pokazateljev (ne) zdravega in (ne) primernega razvoja. Mnogi starši v skrbi za svojega otroka lahko s tehtanjem pretiravajo. A obsedenost s težo ima lahko (tako pri otroku kot pri materi) resne negativne posledice.

Dojenje ni samo čas hranjenja, je tudi čas povezovanja med materjo in otrokom. Kako pogosto tehtati dojenčka? S čim tehtati dojenčka? Kakšni so idealni pogoji za tehtanje dojenčka?

Dojenčkova teža je eden od pokazateljev (ne) zdravega in (ne) primernega razvoja. Mnogi starši v skrbi za svojega otroka lahko s tehtanjem pretiravajo. A obsedenost s težo ima lahko (tako pri otroku kot pri materi) resne negativne posledice.

Dojenje ni samo čas hranjenja, je tudi čas povezovanja med materjo in otrokom

Številni pediatri spodbujajo redno tehtanje pred in po podoju, vendar lahko prepogosto spremljanje telesne teže dojenčka škodi, saj se mamice z njo vse preveč obremenjujejo. Dojenje ni namenjeno samo zadovoljevanju temeljne potrebe po hranjenju, temveč tudi zagotavljanju varnosti otroka. Čas hranjenja lahko razumemo tudi kot prvi način komunikacije med mamo in dojenčkom. Materina bližina malčke pomirja, nagonsko jo iščejo, ko jih je strah ali jih črvičijo krči. Skratka, mamina dojka jim predstavlja varno zavetje in najboljšo tolažbo.

Kako pogosto tehtati dojenčka?

Tehtanje pred in po podoju je priporočljivo opraviti enkrat tedensko, saj se tako redno spremlja razvoj dojenčka in se lahko hitro odkrijejo morebitne zdravstvene težave. Vsekakor pa tega ne gre početi kar vse povprek, brez da bi prej vzpostavili sistem. Dobro je spremljati težo dojenčka, še posebej v prvih šestih mesecih njegovega oziroma njenega življenja, vendar lahko prepogosto tehtanje za starše povzroča nepotreben stres, poleg tega pa lahko začnemo preveč pozornosti posvečati zgolj številkam, do te mere, da zanemarimo ostale dejavnike, ki nam sporočajo, da otrok je oziroma ni zdrav. Zdravstvena stroka priporoča, da v prve pol leta otroka tehtate enkrat tedensko do enkrat mesečno, v drugi polovici leta enkrat na dva meseca, po prvem rojstnem dnevu pa enkrat na tri mesece.

S čim tehtati dojenčka?

Seveda obstajajo ljudje, ki trdijo, da lahko novorojenčka stehtate kar s tehtnico za odrasle, tako da stopite nanjo najprej z dojenčkom, na to pa še sami, in iz razlike izračunate težo dojenčka. To ni dober način tehtanja dojenčka, in to iz preprostega razloga – tehtnice za odrasle običajno niso tako natančne, da bi zmogle natančno izmeriti tako nizko težo, kjer se razlika meri v gramih in ne kilogramih. Če nimate doma natančne tehtnice za dojenčka, vam predlagamo, da si jo izposodite.

Kakšni so idealni pogoji za tehtanje dojenčka?

Na dojenčkovo težo lahko vpliva kar nekaj dejavnikov, med drugim del dneva, ko ga tehtamo, kako dolgo pred tehtanjem je jedel in podobno. Da bodo spremembe v teži kar se da natančno zabeležene, je izjemno pomembno, da dojenčka tehtate vedno v istem delu dneva, vedno pred obrokom in da na sebi nima oblačil, ki bi lahko zakrila njegovo oziroma njeno dejansko težo. To seveda pomeni tudi, da morate pred tehtanjem v prostoru vzpostaviti primerno temperaturo, da golega dojenčka med tehtanjem ne bo zeblo.

Seveda obstaja tudi možnost, da se vsakič, ko pride čas, da stehtate dojenčka, odpravite do njegovega oziroma njenega zdravnika. Pediatrične ambulante namreč večinoma ponujajo možnost tehtanja, vendar ta možnost ni vedno optimalna. Kot smo napisali, je dobro, da dojenčka vedno tehtate ob istem delu dneva, priporočljivo celo vedno ob isti uri. A zelo težko boste prišli do zdravnika vedno ob isti uri v dnevu. Poleg tega vidimo, da lahko pride do situacije, kjer je dostop do zdravnika zelo otežen, če ne gre za nujne primere. Nenazadnje pa lahko obisk ambulante, še posebej, če je otrok v njej prestal kakšne neprijetne ali boleče posege, obudi neprijetne spomine in pri otroku povzroči nepotreben stres.

V tem besedilu je govora predvsem o tehtanju dojenčka in o negativnih posledicah, ki jih ima lahko prepogosto tehtanje, a niso samo dojenčki izpostavljeni temu tveganju. Seveda lahko tudi pri materah tehtanje pred in po podoju preraste v nezdravo ravnanje, še posebej, če kot nosečnica obsedeno spremlja in obžaluje vsak pridobljen kilogram, po porodu pa se na vse načine trudi, da bi nosečniški kilogrami karseda hitro skopneli. Poleg drugih težav, ki jih prinaša prenizka telesna teža, je lahko zaradi nje ogroženo otrokovo življenje, po porodu pa telo, ki zase ne prejme dovolj hranilnih snovi, teh ne more pretvarjati v hranljivo mleko za dojenčka.

Tehtanje je tako eden od načinov za spremljanje otrokovega razvoja, pa tega vseeno ne gre početi prepogosto. Poleg vseh naštetih v članku je pogoj za učinkovito tehtanje tudi kakovostna tehtnica za dojenčka. Za delček cene nakupa nove si jo lahko izposodite in tako prihranite denar za pomembnejše stvari.

Oznake:

Komentiraj