Ali si sploh želimo imeti več otrok?

Ali si sploh želimo imeti več otrok? Kar nekaj razlogov naštejejo milenijci, ker ne želijo otrok. Kateri so ti razlogi in zakaj tako razmišljajo, razglabljamo v današnjem prispevku. Oziroma drugače: rodi povprečna slovenska mamica dandanes več otrok? Na to vprašanje bi lahko odgovorili pritrdilno. Če je bila celotna stopnja rodnosti (povprečno število živorojenih otrok na eno žensko v rodni dobi) leta 1999 še 1,21 otroka na mamico, je bila v 2016 1,58, kar nas Slovence uvršča na evropsko povprečje. Zanimivo je, da se je stopnja celotna stopnja rodnosti izjemno povečala v času začetka ekonomske krize v 2008 in to ne samo pri nas, temveč tudi po vsej Evropi.

Kar nekaj razlogov naštejejo milenijci, ker ne želijo otrok. Kateri so ti razlogi in zakaj tako razmišljajo, razglabljamo v današnjem prispevku.

Oziroma drugače: rodi povprečna slovenska mamica dandanes več otrok? Na to vprašanje bi lahko odgovorili pritrdilno. Če je bila celotna stopnja rodnosti (povprečno število živorojenih otrok na eno žensko v rodni dobi) leta 1999 še 1,21 otroka na mamico, je bila v 2016 1,58, kar nas Slovence uvršča na evropsko povprečje. Zanimivo je, da se je stopnja celotna stopnja rodnosti izjemno povečala v času začetka ekonomske krize v 2008 in to ne samo pri nas, temveč tudi po vsej Evropi.

Ampak zakaj je ravno v času krize stopnja rodnosti višja? Imamo takrat nek samoohranitveni instinkt? V največji meri v Sloveniji je vzrok nek beg v »varno« okolje starševski dopust dopusta. Kljub temu, da je Slovenija, v primerjavi z ostalimi državami v Evropski uniji, naklonjena starševskemu dopustu ne moremo mimo dejstva, da za odločitev o otroku ni pomemben samo ekonomski vidik, ampak tudi zrelost osebnosti, pripravljenost na novega družinskega člana, volja bodočih staršev, da se kljub mogoče težji finančni in socialni situaciji odloči za otroka, potreba (nuja) imeti potomca ali enostavno nek čut za to, kronanje medsebojne ljubezni ali kaj drugega. Vsak ima svoj razlog, zakaj želi imeti otroka. Velika večina staršev, ki bi jih vprašali ali jim je žal, da so se odločili za otroka bi odgovorila negativno.

Vendar je po raziskavah v ZDA zakaj imajo milenijci (rojeni 1980-1995) manj otrok oz. sploh ne želijo otroka ugotovljeno 11 najpomembnejših vzrokov:

1.otroci se finančno ne izplačajo – preveč stroškov z otroci – je najpomembnejši razlog.
2.strah pred mentalno duševnimi boleznimi, katerim so nekateri izpostavljeni in bi to vplivalo na otroka.
3.populacija na svetu je že tako ušla iz vajeti – zakaj rojevat otroke v svet, kjer je že toliko ljudi?
4.problem neplodnosti lahko vpliva na odločitev o otroku – z neplodnostjo se ne srečujejo samo starejše ženske, ampak tudi vse mlajše.
5.nosečnost je lahko resna psihična obremenitev.
6.z otroci pridejo pritiski o nuji popolnih odločitev – otroka je potrebno vedno dajati na prvo mesto in se zanj pravilno odločati, kar pa lahko z napačnimi odločitvami popolnoma pokvarimo.
7.niso vse mamice »programirane« za rojstvo otroka.
8.svet ni vedno prijeten kraj za življenje.
9.kariera in delo imata včasih prednost.
10.otroci ne pašejo v vsak življenjski stil.
11.sploh ne vem razloga, zakaj bi imel/a otroke – moje telo moja odločitev.

Verjamemo, da se takšna in podobna vprašanja postavljajo tudi vsem slovenskim bodočim staršem, zato bomo vsakega od teh razlogov ali dilem milenijcev v prihodnjih prispevkih analizirali in poskušali najti argumente za in proti.

V vsakem primeru pa velja: življenje je lepo – zakaj ga ne omogočimo drugim?

Oznake:

Komentiraj